Vidéki munkáink során sokszor tapasztaljuk, hogy úgy készülnek pályázatok, és indulnak nagy projektek, beruházások, hogy pont azokat nem kérdezik meg, akik az adott fejlesztés haszonélvezői, használói lesznek majd. Tíz- és százmilliókért elkészül a bicikliút, vagy az új Művelődési Központ, de a kedves lakosság – akinek most tökéletesen boldognak kellene lennie – csak hümmög, fanyalog, hogy „nem is erre kellett volna mennie annak az útnak”, vagy „Miért pont ilyen az a Művelődési Ház… nem is szép”. Ettől aztán a döntéshozó, a képviselők, a projekten dolgozók sértődnek meg, és hamar megszületik a sommás ítélet: „ezeknek kár volt… meg sem érdemlik”.
Rengeteg pénzt elköltöttünk, a beruházás szerencsésen megvalósult, mégsem örül senki.
Pedig csak egy apró lépés maradt ki, ráadásul egy olyan lépés, ami az adott beruházás költségvetésének minimális, szabad szemmel láthatatlan töredék százalékából megvalósítható lett volna: az érintettek bevonása.
Ha előállunk a bevonás ötletével, sokszor halljuk ugyanazokat az ellenvetéseket: az emberek túl hülyék, túl lusták, vagy túl érdektelenek ahhoz, hogy véleményt nyilvánítsanak. Egyébként is, az, hogy egy bicikliút merre megy, mérnöki, szakértői kérdés. Hogyan is szólhatna bele ebbe egy hétköznapi állampolgár? Egy biztos, valóban gyorsabb, ha a pályázatíró találja ki a lakossági igényeket hasraütéses alapon...
Ilyen esetekben mindig szívesen megosztom azokat a tapasztalatainkat, amikor egyszerű, hétköznapi állampolgárok vitáztak nagyon is összetett kérdésekről, és fogalmaztak meg sok-sok használható és fontos igényt és javaslatot. Kérdeztünk már romákat a településük jövőjéről, kértünk javaslatokat kistelepülések lakosaitól a polgármesteri hivatalok fejlesztéséhez, és hallottunk sok használható javaslatot a lakóktól, amikor az idősek otthonainak minőségfejlesztésén dolgoztunk.
Ha megfelelő kereteket biztosítunk az emberek számára, igenis képesek akár összetett kérdésekben is érdemi vitát folytatni. A szakértő vitavezetés, a szükséges háttérinformációk biztosítása sokkal inkább technikai kérdés, megoldható.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.