Ön segít?

Aki fejlesztő-segítő munkával foglalkozik, tapasztalhatta, hogy a sokszor a fejlődés egyik legsúlyosabb akadálya a tanult tehetetlenség. Ha valakiből kiveszett a tettvágy, az önbizalom utolsó szikrája is, annak bizony nagyon nehéz segíteni. Amikor olyanokkal dolgozunk, akik súlyos krízishelyzetben, a gödör alján vannak, a segítőnek saját hitelességét is nehéz lehet megteremteni. Én nem szenvedek attól a betegségtől, vagy nem élek olyan szegénységben, honnan is tudhatnám milyen az?! Bármennyire is igyekszünk empatikusak lenni, bármennyire próbáljuk a szenvedő helyzetét megérteni, valljuk be, ebben azért van valami…

Az ilyen helyzetekre kínál megoldást az önsegítő csoport módszer. Itt a segítség nem „felülről” érkezik, a hasonló élethelyzetű csoporttagok dogoznak egymásért, megosztva egymással jó és rossz tapasztalataikat, kölcsönösen átsegítve egymást a nehézségeken. Mindezt természetesen szakértő támogatással, de mégis önállóan, egymásért teszik. Bármilyen mélyről induljon is valaki, egy jó önsegítő csoportban lépésről-lépésre visszanyerheti önállóságát, megtapasztalhatja saját hasznosságának, és hatékonyságának érzését, ezen keresztül visszaszerezheti az irányítást saját élete felett is.
Minket már nem kell meggyőzni az önsegítő csoport módszer működéséről, hatékonyságáról. Ezért is örülünk, ha ilyen típusú programokban dolgozhatunk, és hogy most egy újabb szívmelengető példával lettünk gazdagabbak. Az OSI és a MAZS Alapítvány megbízásából még 2011 tavaszán kezdtünk el dolgozni egy programban, amelynek célja egy roma anyaklub-hálózat kiépítése. A feladatunk a jövendőbeli csoportszervezők képzése, majd az első négy helyen elinduló klubok koordinátorainak mentorálása volt.

Lassan fél éve működnek a klubok, és nem is akárhogyan! Jönnek az asszonyok, hozzák a gyerekeket (néha a férjeket), és megszervezik a saját klubjukat. A kezdeti finom irányítás után egyre inkább maguk találják ki, milyen programok, képzések legyenek, mit szeretnének tanulni. De a hétköznapi élet egyszerű dolgaiban is egyre inkább segítik egymást, és megosztják a tapasztalataikat. Ha valaki munkát talál, a következő alkalommal máris az a téma, hogy hogy ment, hogyan kell ezt csinálni, mit kérdeztek az állásinterjún.

Röviden: működik! Mi pedig örülünk, hogy benne lehetünk! Hajrá asszonyok, hajrá anyaklubok!

A bejegyzés trackback címe:

https://gyakoroljuk.blog.hu/api/trackback/id/tr14291062

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Cromo Alapítvány #közösségszervezőerő

Helyi demokrácia, és állampolgári részvétel a gyakorlatban. Kicsi optimizmus, némi megelőlegezett bizalom mindannyiunk részéről, néhány egyszerű módszer, és működik! A Cromo Alapítványról bővebben: cromoalapitvany.hu

A Cromo A Facebook-on

Címkék

#actnow (2) #aktív állampolgár (1) #clarinet (3) #DEARprojects (25) #demokrácia (1) #kepekavegekrol (6) active citizenship (1) actnow (2) aktív állampolgárság (3) áldozattá válás (1) állampolgári tanács (8) állampolgárság (1) amif (37) anyaklub (2) AR (4) bemutatkozás (2) bevándorlók (1) bűnmegelőzés (1) cardiff (1) citizenship (1) civil (1) civilszektor (1) civilszervezet (1) clarinet (36) clarinetproject (37) covid (3) crestart (1) cromo sztori (2) demokrácai (1) demokrácia (11) digitális kompetencia (1) együttműködés (13) előítélet (11) érdekképviselet (1) értelmi fogyatékosok (3) facilitálás (2) fenntartható (1) fiatalok (5) fogyatékkal élők (1) forint (1) határmenti történetek (10) kampány (17) kepekavegekrol (22) kezdeményezés (2) klímaváltozás (4) klímavédelem (4) kőkemény (1) kommunikáció (7) közösség (43) közösségfejlesztés (37) kulcskompetencia (1) kultúra (16) kulturális válság (1) lampedusa (1) local democracy (1) london (1) menekült (19) millenniumi célok (1) minőségfejlesztés (1) mitoszirtok (3) munkanélküliség (4) nemzetközi (1) nemzetközi tréning (2) nyilvánosság (2) önkormányzat (24) önkormányzatok (28) önsegítő csoport (3) pályázat (17) partnerség (2) power and people (1) project (20) projekttalálkozó (2) részvétel (4) roma (5) snapshotsfromtheborders (28) storytelling (1) svájc (1) szegénység (5) szervezetfejlesztés (2) szolidaritás (2) szuggesztív (1) születésnap (2) tanulási nehézség (1) tréning (12) trening változás szegénység (1) ukrajna (3) útinapló (5) vízimentés (1) youthmythbusters (3) Címkefelhő
süti beállítások módosítása