2012, az aktív idősödés és nemzedékek közötti szolidaritás európai éve. Milyen fontos, mindenkit érintő téma és mégis oly keveset hallunk róla, foglalkozunk vele. Pedig ez az a téma, amihez mindenkinek köze volt, van, lesz. Mindannyiunknak voltak nagyszülei, szülei, egész életünk során kapcsolatban vagyunk az idősebb generációval, és végül jó eséllyel mi magunk is megöregszünk. Miért is van az, hogy mégsem tiszteljük eléggé a kort és miért nem nyújtunk nagyobb támogatást az azzal járó nehézségek megoldásában? Talán, mert nem akarunk nap mint nap szembesülni saját sorsunkkal, kiszolgáltatottságunkkal? Nem tudom. Mindenesetre számomra fontos és érzékeny téma az idősödés, legyen ez 50+, 60+, 70+ ki honnan számolja.
A Cromonál hasonlóan az összes célcsoporti munkához az időseknél is a bevonásuk, döntési, részvételi esélyeik növelése a célunk. Attól, hogy az ember elér egy bizonyos kort, még nem jelenti azt, hogy inaktívvá válik, sőt. Meg kell mondjam, én csupa olyan idős emberrel vagyok körülvéve, akiket csak irigyelni tudok, hogy hogy van ennyi energiájuk, motivációjuk, életkedvük. Családi életet élnek, vigyáznak az unokákra, önkénteskednek, programokat szerveznek kortársaiknak…Ez nem kor függő, van akinek a vérében van az aktív részvétel iránti igény, akinek pedig nincsen, könnyen kedvet lehet neki csinálni. Ilyen egyszerű ez.
A Cromoban 2010-2011 között 6 település (Győr, Kistarcsa, Nádasd, Rákospalota, Szarvas, Tótkomlós) idős otthonaiban végeztünk minőségfejlesztést és szervezetfejlesztést, melynek során meghatározó szempont volt az otthonban lakók igényeinek, érdekeinek, ötleteinek figyelembe vétele. Az idősotthonok egy állapotfelmérést követően szervezetfejlesztésben vehettek részt, valamint a szükséges kompetenciák fejlesztése érdekében különböző képzésekben részesültek: vezetési technikák, kommunikáció, konfliktuskezelés, stb. Tapasztalatunk szerint a jól működő, intézményi struktúra alapvető az idős lakók elégedettségéhez. A minőségfejlesztésnek természetesen legalább ennyire fontos eleme volt a lakók igényeinek feltérképezése interjúk, kérdőívek segítségével, hiszen ők azok, akik az otthon által nyújtott szolgáltatásokat igénybe veszik.
Azt tapasztaltuk, hogy az idősek igenis aktív életmódra vágynak, fontos számukra, hogy véleményt nyilváníthassanak, hogy legyen beleszólásuk az őket érintő kérdésekbe. Olyan egyszerű igényektől kezdve, minthogy figyelembe vegyék szükségleteiket az étkeztetésben, vagy több szabadidős program lehetőséget biztosítson az otthon, egészen a szervezeti működést érintő véleményekig, miszerint lakógyűlés keretében kívánják gondolataikat, elképzeléseiket megosztani a vezetőséggel.
Mindez számomra azt mutatja, hogy mind az idősebbek, mind pedig a társadalom többi tagja számára fontos, hogy az állampolgároknak kortól függetlenül esélyt biztosítsunk egy aktív részvételi életvitelre. És, ha ez az idősek esetében több odafigyelést, türelmet, tanítást esetleges segítő eszközöket jelent, akkor kutya kötelességünk ezt biztosítani. Nekünk, akik előbb vagy utóbb hasonló cipőben járunk majd.
A Cromoban mindezt figyelembe vesszük, szolgáltatásainkat minden esetben ebben a szemléletben nyújtjuk.
Mi bevonjuk a célcsoportot a közös munkánkba!
Kapcsolódó szolgáltatásaink:
- Szervezetfejlesztés és minőségfejlesztés
- Felnőttképzési nyilvántartásba vett képzéseink: Csoportvezetési készségek és technikák, Kommunikáció speciális helyzetű célcsoportokkal, Kommunikációs készségek, Társaskészségek, Informatikai alapkészségek fejlesztése stb.
- Önsegítő csoport facilitátor képzés
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.