Ki az aktív állampolgár és hol él?

Rengetegszer használjuk ezt a kifejezést, de vajon mi van a szavak mögött? Kell-e a hatalomnak az aktív állampolgár? Ha igen ki az és hol él? Akar-e ő maga aktív lenni? Mikor kell elkezdeni ennek oktatását?

Jelen voltunk a Tempus Közalapítvány „Aktív állampolgárság és az Európai Unió működése” című konferenciáján, ahol a kerekasztal beszélgetés megkérdezettjei többek között arról szólt, hogy ma Magyarországon kit nevezhetünk aktív állampolgárnak. A beszélgetés eredménye az lett, hogy aktív állampolgár, aki a település életébe bekapcsolódik, ez főként az idősebb lakosokra jellemző. Kisebb településen könnyebben érzékelhető az aktivitás, hiszen itt direktebb lehet a kapcsolat állampolgár és a helyi politikusok, például a polgármester között.

Bár nehezen meghatározható, ki az aktív állampolgár, de elégedjünk meg most két definícióval. Aktív állampolgár az, aki informált és felkészült, azaz tudatában van a jogainak, ismeri a döntések körüli tényeket, valamint hajlandó-és képes részvételével is kimutatni érdeklődését. Helyi, települési szinten a családok bevonása a legsikeresebb módja az állampolgári aktivitás serkentésének.

Az is kiderült, amit mi a Cromo Alapítványban már régen tudunk, hogy egy lakossági találkozó sokkal hatékonyabban vonja be az állampolgárokat a helyi gondolkodásba, mint egy kérdőíves megkeresés.

Továbbra is nyitott kérdés viszont, hogy tényleg szüksége van a helyi politikának az aktív, tudatos állampolgárokra? Szerintünk helyi szinten is csak hasznos a hatalomnak, pláne középtávon, még akkor is, ha néha kellemetlen dolgokat is mondanak el a lakosok egy-egy találkozó kapcsán. Másik nehéz kérdés, hogy van-e igénye a magyar lakosoknak arra, hogy idejüket, energiájukat fordítsák arra, hogy összeüljenek és megbeszéljenek helyi kéréseket, pláne felajánlásokat tegyenek, részt vegyenek olyan akciókban, amik nem pénzbe kerülnek, „csak” egy kis összefogásba.

Tapasztalva, hogy mennyire nehéz felnőtt embereket a saját meggyőződésükről, néha pesszimista hozzáállásukról átállítani, ezt a témát már az óvodában el kell kezdeni oktatni!

Ti mit gondoltok erről?

A bejegyzés trackback címe:

https://gyakoroljuk.blog.hu/api/trackback/id/tr604574110

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Cromo Alapítvány #közösségszervezőerő

Helyi demokrácia, és állampolgári részvétel a gyakorlatban. Kicsi optimizmus, némi megelőlegezett bizalom mindannyiunk részéről, néhány egyszerű módszer, és működik! A Cromo Alapítványról bővebben: cromoalapitvany.hu

A Cromo A Facebook-on

Címkék

#actnow (2) #aktív állampolgár (1) #clarinet (3) #DEARprojects (25) #demokrácia (1) #kepekavegekrol (6) active citizenship (1) actnow (2) aktív állampolgárság (3) áldozattá válás (1) állampolgári tanács (8) állampolgárság (1) amif (37) anyaklub (2) AR (4) bemutatkozás (2) bevándorlók (1) bűnmegelőzés (1) cardiff (1) citizenship (1) civil (1) civilszektor (1) civilszervezet (1) clarinet (36) clarinetproject (37) covid (3) crestart (1) cromo sztori (2) demokrácai (1) demokrácia (11) digitális kompetencia (1) együttműködés (13) előítélet (11) érdekképviselet (1) értelmi fogyatékosok (3) facilitálás (2) fenntartható (1) fiatalok (5) fogyatékkal élők (1) forint (1) határmenti történetek (10) kampány (17) kepekavegekrol (22) kezdeményezés (2) klímaváltozás (4) klímavédelem (4) kőkemény (1) kommunikáció (7) közösség (43) közösségfejlesztés (37) kulcskompetencia (1) kultúra (16) kulturális válság (1) lampedusa (1) local democracy (1) london (1) menekült (19) millenniumi célok (1) minőségfejlesztés (1) mitoszirtok (3) munkanélküliség (4) nemzetközi (1) nemzetközi tréning (2) nyilvánosság (2) önkormányzat (24) önkormányzatok (28) önsegítő csoport (3) pályázat (17) partnerség (2) power and people (1) project (20) projekttalálkozó (2) részvétel (4) roma (5) snapshotsfromtheborders (28) storytelling (1) svájc (1) szegénység (5) szervezetfejlesztés (2) szolidaritás (2) szuggesztív (1) születésnap (2) tanulási nehézség (1) tréning (12) trening változás szegénység (1) ukrajna (3) útinapló (5) vízimentés (1) youthmythbusters (3) Címkefelhő
süti beállítások módosítása